Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
05 marca 2016 r.

4 marca 2016 r. w naszym gimnazjum odbyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, przypadające na dzień 1 marca. Cała akademia podzielona została na 3 części. O godzinie 9:00 nastąpiło uroczyste rozpoczęcie obchodów i powitanie przybyłych gości: Naczelnika Miasta Zgierza Pana Marka Lipca, Sekretarza Miasta Zgierza Pana Roberta Chocholskiego, Dyrektora Muzeum Miasta Zgierza Pana Roberta Starzyńskiego, Naczelnika Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Panią Sławomirę Kubik, Prezesa TPZ Pana Adama Zamojskiego, uczniów z SLO im. Romualda Traugutta w Zgierzu oraz przedstawicieli Stowarzyszenia Historycznego „Strzelcy Kaniowscy”, a także Sekcji Kolarskiej „Szwadron” im. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich.

Po przywitaniu gości krótkie wprowadzenie do prelekcji na temat: „Kim byli Żołnierze Wyklęci?” wygłosił absolwent naszej szkoły - Kamil Klimczak, a po nim krótkie prezentacje o „Żołnierzach Wyklętych”: Mieczysławie Dziemieszkiewiczu pseud. „Rój” i  Zygmuncie Szendzielarzu pseud. „Łupaszka” przedstawili uczniowie Samorządowego Liceum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta w Zgierzu, Arkadiusz Synowczyk i Krystian Andrzejewski, których przygotowała Pani Sylwia Matejczyk.

Niezwykłe wrażenie na zaproszonych gościach wywarło spotkanie ze świadkiem historii,  Panem Wojciechem Bryszewskim – synem „Żołnierza Wyklętego”, Kazimierza Bryszewskiego.

W drugiej części uroczystości, uczeń naszej szkoły - Wojciech Kowalczyk – zaprezentował młodzieży sylwetkę Rotmistrza Witolda Pileckiego, a następnie grupa teatralna TREMA na podstawie scenariusza Wojtka wystąpiła ze spektaklem pt.: „Witold Pilecki”.

W trzeciej części spotkania zaproszeni goście zostali podzieleni na dwie grupy. Jedna grupa  uczestniczyła w żywej lekcji historii prowadzonej przez przedstawicieli Sekcji Kolarskiej „Szwadron” im. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich Pana Stanisława Szamałka, Pana Ryszarda Komorowskiego i Pana Andrzeja Staniewskiego, natomiast grupa druga miała możliwość posłuchać lekcji historii prowadzonej przez członka Stowarzyszenia Historycznego „Strzelcy Kaniowscy”. Po ok. 30 minutach nastąpiła zmiana grup. I tym miłym akcentem obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w naszym gimnazjum zostały zakończone.

Chcieliśmy godnie i uroczyście upamiętnić bohaterów antykomunistycznego Podziemia. Uważamy, że historia całych oddziałów i pojedynczych żołnierzy, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni i nadal walczyli o niepodległą i demokratyczną Polskę, pomoże kształtować u młodych ludzi patriotyczną postawę oraz zainspiruje ich do działania na rzecz wspólnego dobra. Zaprosiliśmy przedstawicieli wszystkich szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych w Zgierzu, a patronat nad przedsięwzięciem objął Prezydent Miasta Zgierza.

To była wspaniała lekcja historii dla zgierskiej młodzieży.

Zapraszamy również do obejrzenia relacji z wydarzenia przygotowanej przez STVK Centrum: http://www.centrum.zgierz.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=664:wydanie-z-dn-07032016&catid=40:strona-gowna    (przedział czasowy 2:25-6:40)

FOTOREPORTAŻ

AUDYCJA

(przygotowana przez Kamila Florczaka, ucznia klasy 3B)