Konkurs Pamięć nieustająca
29 października 2015 r.

WIELKI SUKCES NASZEJ SZKOŁY W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE

PAMIĘĆ NIEUSTAJĄCA

Uczniowie naszej szkoły w roku szkolnym 2014/2015 wzięli udział w trzeciej edycji ogólnopolskiego konkursu historyczno-literackiego organizowanego przez Fundację Ostoja przy Wiśle Pamięć Nieustająca. Zadaniem uczniów było przedstawienie historii regionu w powiązaniu z ważnym miejscem o charakterze patriotycznym. Formuła konkursu pozwoliła łączyć przeszłość ze współczesnością i zainspirowała młodzież do zagłębienia się w historię regionu ostatnich stu lat. Realizacja działań mających na celu zebranie i opracowanie materiałów zajęła dwa miesiące. W tym czasie uczniowie spotkali się z ekspertami – pracownikami Muzeum Miasta Zgierza, Łódzkiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, Towarzystwa Przyjaciół Zgierza. Przeprowadzili wywiady ze świadkami historii. Dużym przeżyciem był dla nich udział w Obchodach 73. rocznicy rozstrzelania stu Polaków w Zgierzu, a także rozmowa z rodzinami ofiar, odwiedzenie miejsc pamięci w naszym regionie oraz poznanie ludzi z pasją działających w Stowarzyszeniu Historycznym „Strzelcy Kaniowscy”.

Przedsięwzięcie zakończyło się ogromnym sukcesem: nagroda dla szkoły za największą liczbę nagrodzonych pracdwie nagrody główne i wyróżnienie dla zespołów uczniowskich.

Nagrodzone zespoły przygotowały:

1. Prezentację multimedialną "Bieg historii Pułków Chwały" o 28 i 31 Pułku Strzelców Kaniowskich, autorzy: Aleksandra Góral, Katarzyna Stępień, Jakub Wojtaszczyk – uczniowie kl. 3b
  2. Audycję radiową "Plac Stu Straconych" autorzy: Natalia Grzybowska, Kamil Florczak – uczniowie kl. 3b
  3. Prezentację multimedialną "Stefania Kuropatwińska - pionierka zgierskiej oświaty" autorki: Anna Krzemińska i Michalina Eljasik – uczennice  kl. 3b oraz Karolina Olczak i Klaudia Budzińska – absolwentki naszej szkoły.

Gala wręczenia nagród odbędzie się jesienią w Warszawie.

Opiekunki: Ewa Jaskuła, Liliana Sobieska-Jędruszczak, Ala Papka-Oczkowska.

Serdeczne podziękowania dla pani Agnieszki Kowalczyk oraz dla absolwenta naszej szkoły Michała Świątczaka za pomoc techniczną.