Młodzieżowy Parlament Europejski

W dniu dzisiejszym (tj. 10 kwietnia 2006 r) młodzież gimnazjum wraz z paniami: A. Kaptur, I. Drzeń oraz M. Jabłońską wzięła udział w obradach Młodzieżowego Parlamentu Europejskiego, które odbyły się w auli Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Inicjatorem projektu było Biuro Poselskie Wiceprzewodniczšcego Parlamentu Europejskiego Pana Jacka Saryusz-Wolskiego. Obrady były uwieńczeniem dwumiesięcznej pracy dwóch naszych zespołów młodych eurodeputowanych reprezentujących Irlandię oraz Polskę i pracujących pod opieką Pani Aleksandry Kaptur i Pani Moniki Jabłońskiej.

Przez ten czas poznawaliśmy sposób funkcjonowania Parlamentu UE, zgłębialiśmy tematykę rozszerzenia wspólnoty o Turcję, politykę rolną i dyrektywę usługową. Każdy parlamentarzysta pisał stanowisko swojego państwa na określone zagadnienie, zawiązywał koalicję z innymi państwami i w niej współtworzył rezolucję. Dzisiaj odbyły się obrady i głosowane nad rezolucjami. Oba zespoły zgłębiały zagadnienia na temat państwa, które reprezentowali. Staraliśmy się zainteresować też koleżanki i kolegów, a owocem tego były: ulotki, strony internetowe, plakaty, prezentacje i wystawione w dniu dzisiejszym stoiska poświęcone Polsce i Irlandii.

Dziękujemy wszystkim za współpracę, a w szczególności wszystkim nauczycielom, którzy pomogli uczniom w uczestnictwie w tej wyjątkowej lekcji wychowania europejskiego i obywatelskiego.

(M.J.)