DKFiT
11 stycznia 2016 r.

SZKOLNY DYSKUSYJNY
         KLUB FILMOWY I TEATRALNY

Szkolny Dyskusyjny Klub Filmowy i Teatralny to cykl spotkań, podczas których uczniowie mają możliwość uczestniczenia w projekcjach filmowych wyświetlanych w szkole, projekcjach kinowych (w kinach studyjnych lub multipleksach) oraz przedstawieniach teatralnych.

Zajęcia odbywają się 1, 2 lub 3 razy w miesiącu w formie kilku lub kilkunastogodzinnych projekcji szkolnych lub wyjazdów do kin i teatrów.

Każdy seans poprzedza prelekcja nauczyciela zapoznająca uczestników
z tematyką filmu lub przedstawiania teatralnego, a kończy publiczna dyskusja.

Są to zajęcia pozalekcyjne, nieobowiązkowe, przeznaczone dla miłośników kina i teatru.

Uczestnicy DKFiT zyskują szansę obejrzenia filmów o szczególnych walorach artystycznych, wybitnych obrazów już nieobecnych na ekranach kinowych i rzadko pokazywanych w kanałach telewizyjnych. Nie brakuje również premier filmowych i klasycznych dzieł sztuki teatralnej, mających charakter edukacyjny, jak również rozrywkowy. Przyswajają podstawowe pojęcia związane z estetyka filmu, poznają rodzaje i gatunki filmowe (film fabularny, dokumentalny, dramat, komedia, musical i in.) oraz teatralne (operetka, balet i in.).

Uczestnicy mają okazję obejrzeć przede wszystkim filmy i spektakle ambitne, zarówno współczesne jak i klasykę kina i teatru. Są to jednak dzieła, po które większość z nich nigdy by sama nie sięgnęła. Spotkania DKFiT nie gwarantują, że każdy film czy spektakl spodoba się wszystkim uczestnikom. Jednak różnorodność tematyczna i uwzględnianie gustów widzów gwarantuje, że każdy z zainteresowanych znajdzie dla siebie atrakcyjny tytuł. Cykl spotkań ma rozbudzać zainteresowanie sztuką filmową i teatralną, a nie do niej zniechęcać. Dlatego wśród spotkań pełnych poważnych i trudnych tematów pojawiają się takie, które są wyłącznie o charakterze rozrywkowym. Jednak każde takie spotkanie kulturalno – towarzyskie jest okazją do dyskusji na temat obejrzanego dzieła, wymiany spostrzeżeń, poglądów. Młodzież uczy się wyrażania recenzji słownych, krytyki, zaś prowadzący jest przewodnikiem, pomaga w interpretacji sztuki, kieruje dyskusją, prowokuje do stawiania sądów, wyciągania wniosków.

Nieobowiązkowy charakter spotkań zapewnia uczestnictwo prawdziwych miłośników kina i teatru i buduje ich kameralny charakter.

W pierwszym półroczu roku szkolnego 2015/2016 odbyły się 4 spotkania szkolnego DKFiT. Dwa z nich to wyjazdy do kina CINEMA CITY w Łodzi na filmy: „Everest”, „Marsjanin”, „Spectre”, „Listy do M. 2”.

Dwa pozostałe odbyły się w szkole – jeden o charakterze dramatycznym, drugi – komediowym. Każdy z filmów prowokował młodzież do dyskusji. Poruszone w projekcjach  problemy (niebezpieczeństwo wynikające z zawierania znajomości w Internecie, bunt przeciwko rodzicom, szkole, powszechnie panującym normom i regułom, tolerancja i szacunek wobec wszelkich odmienności) wywoływały często dyskusje, które kończyły się późną nocą.

Wyjazdy i spotkania szkolne odbywają się w godzinach między 15:00 a 23:00.

W planach DKFiT na drugie półrocze są nadal spotkania szkolne (łącznie z całonocnym maratonem filmowym) oraz wyjazdy do łódzkich kin i teatrów.

Gorąco zachęcamy do udziału w spotkaniach szkolnego Dyskusyjnego Klubu Filmowego i Teatralnego.

Opiekun DKFiT Tomasz Miśkiewicz