Gimnazjum nr 3 im Adama Mickiewicza w Zgierzu
1 czerwca 2011
02 czerwca 2011 r. 

1 czerwca 2011 r. w dniu obchodów Międzynarodowego Dnia Dziecka w Łodzi, pod Pomnikiem Martyrologii Dzieci (Pomnik Pękniętego Serca) w Parku Szarych Szeregów odbyła się podniosła uroczystość, podczas której zgierzanka Katarzyna Stańczyk -  uczennica Gimnazjum nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza w Zgierzu otrzymała Nagrodę Kuratora Oświaty w Łodzi za szczególne osiągnięcia oraz za to, że jest  osobą propagującą i prezentującą  postawy patriotyczne godne młodego Polaka.

 

Wychowawczyni Kasi – p. Joanna Rogalska powiedziała o niej, że jest uczennicą, która już w klasie pierwszej wyróżniała się na tle społeczności szkolnej dojrzałością, pracowitością, odpowiedzialnością i sumiennością w wykonywaniu powierzonych jej zadań. Zawsze ambitna, szukała dla siebie wyzwań  i   stawiała sobie cele do realizacji.

 Zdobywając wiedzę z przedmiotów chętnie ją poszerzała wykraczając poza  program gimnazjum. Ukończy szkołę z bardzo wysoką średnią ocen. Uczestniczyła w wielu konkursach i  odnosiła sukcesy zdobywając nagrody  również w  konkursach ogólnopolskich.  Ma swój dorobek naukowy w postaci samodzielnych prac, prezentacji i publikacji.

Swoją wiedzą chętnie  dzieli się z innymi, współpracuje z biblioteką szkolną, w której prowadzi zajęcia w ramach samopomocy koleżeńskiej i pomaga uczniom mającym trudności w nauce.

  Angażuje się w życie społeczności szkolnej, aktywnie pracując w samorządzie szkolnym, gdzie jest inicjatorką wielu działań i akcji szkolnych, broni praw uczniów, organizuje debaty.  Ma bardzo dobry kontakt z rówieśnikami i nauczycielami. Jest osobą o ukształtowanych poglądach, nie boi się mieć własne zdanie. Od dwóch lat pełni w szkole funkcję przewodniczącej klasy i jest w samorządzie szkolnym sekretarzem i pomocnikiem przewodniczącej. Chętnie pomaga opiekunce samorządu szkolnego i wychowawcy.

Kasia podejmuje wiele działań prospołecznych. Aktywnie działa na rzecz społeczności lokalnej, pracowała jako wolontariuszka WOŚP. Godny podkreślenia jest fakt, że reprezentuje szkołę w Młodzieżowej Radzie Miasta Zgierza. Wraz z innymi młodymi samorządowcami organizowała konkurs pt.” Młodzieżowa Zgierska Debata Oxfordzka”. Jego celem było zachęcanie młodzieży  do prezentowania swoich opinii oraz budowanie postaw społeczeństwa obywatelskiego. Uczestnikami debaty byli uczniowie zgierskich szkól gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.  Pracowała nad stworzeniem „Banku Pracy” dla zgierskiej młodzieży. Uczestniczyła w debacie i  spotkaniach młodzieży z prezydentem miasta i kolejnymi kandydatami na to stanowisko w okresie wyborów. Była współorganizatorką   na terenie parku miejskiego Dnia Flagi, w ramach którego przygotowała różnego rodzaju zabawy dla dzieci , quiz wiedzy dla dorosłych  rozpowszechniający wiedzę o fladze państwowej. Brała udział w różnego rodzaju akcjach mających na celu wspomóc finansowo ciężko chorą koleżankę Aleksandrę Malik i zespół hip- hopowy . Pomagała w przygotowaniu dla młodzieży spotkań z seksuologiem, stworzeniu w parku miejskim triallu i graffiti.

Jako osoba zainteresowana tematyką zajęć o społeczeństwie uczestniczyła w programie eTwinning oraz w spotkaniach Dyskusyjnego Klubu Europejskiego . Zawsze zainteresowana problematyką lokalną i własnym miastem brała udział w konkursach promujących Zgierz i wiedzę o zabytkach powiatu zgierskiego. Jest współautorką artykułu o Zgierzu w języku angielskim, który został opublikowany w marcu 2010r w czasopiśmie CROWN MAGAZINE.

Rozpoczęła pracę w grupie dziennikarskiej przy Centrum Kultury Dziecka i uczestniczy w reporterskim projekcie „ZATROPER. Co dla młodzieży?”

 

            Na uwagę zasługuje uczestnictwo w konkursach propagujących postawę patriotyczną. W roku szkolnym 2008/2009 zajęła II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Płynąć  pod prąd” przybliżając sylwetkę Witolda Pileckiego. Celem tego konkursu było przedstawienie bohatera nieznanego szerokiemu gremium osadzonego w konkretnej rzeczywistości historycznej, społecznej, rodzinnej, który był lub jest wierny, podobnie jak Zbigniew Herbert wartościom takim jak Bóg, Honor, Ojczyzna, Prawda- nawet za cenę utraty życia. Przyjmowała postawę patriotyczną składając kwiaty w 148. Rocznicę Powstania Styczniowego.

Kasia ponadto uczestniczyła w ogólnopolskim konkursie historycznym „W kalejdoskopie pamięci – Polska i Polacy w latach 1939- 1989”. Zajęła II miejsce w  konkursie „Ja, czyli  Obywatel XXI w”, w którym przedstawiła swoje refleksje na temat obywatela w XXI w i wartości, którymi powinien się kierować. W nagrodę z Posłem na Sejm Arturem Duninem jedzie do Warszawy , aby przyjrzeć się pracy naszych polityków.

Jest finalistką etapu wojewódzkiego Ogólnopolskiego Konkursu wiedzy o czasach i osobie Karola Wojtyły- Jana Pawła II „Papież Słowianin”. Uczestniczy w projekcie Młodzieżowego Parlamentu Europejskiego, którego organizatorem jest Biuro Poselskie dr. Jacka Saryusz – Wolskiego. Brała udział w wykładach, pisała rezolucję frakcji i pracę, w której odnosiła się do   tematu „Rozwoju aktywności europejskiej poprzez wolontariat”. Kolejny projekt, w którym uczestniczy i rozwija swoje zainteresowania to zajęcia  z zakresu przedsiębiorczości w ramach programu „ W stronę sukcesu”.

 

powrót ▶