Równać szanse 2004- Tacy sami ?
Program
  strona główna
  założenia
  harmonogram
  wizyta 1
  wizyta 2
  raport- 1 etap
  kalendarz- 1 etap
  wizyta 3
  wizyta 4
  raport- 2 etap
  kalendarz- 2 etap
  wioska indiańska
  słownik kminy
  gazetka
  sponsorzy
  księga gości


Miasta
  Ślesin
  Zgierz

Opis efektów projektu

Nasz projekt "Tacy sami?" zakładał realizację wspólnych przedsięwzięć z udziałem uczniów, nauczycieli, rodziców jak również społeczności lokalnej. Projekt jest realizowany na terenie i w okolicach szkół partnerskich.

Pierwszy etap realizacji projektu mamy już za sobą. Wstępnym działaniem było spotkanie przedstawicieli nauczycieli ze szkół partnerskich Zgierza i Ślesina. Odbyło się ono dnia 14 grudnia 2004 roku.

Propagowanie projektu "Równać Szanse - Szkoły Aktywne 2004" przez dyrekcję szkół oraz koordynatorów dało efekt aktywnego zaangażowania się w jego realizację nauczycieli oraz uczniów. Wynikiem pierwszego integracyjnego spotkania w gimnazjum ślesińskim było uściślenie harmonogramu zadań, ustalenie środków własnych oraz omówienie form współpracy na drodze elektronicznej.

Działania na poziomie uczniów rozpoczęły się 1. i 2. lutego 2005 r., kiedy to młodzież ze Ślesina przyjechała do Zgierza. Staraliśmy się o stworzenie takich warunków, aby poprzez wytyczone działania młodzież zaktywizowała się, wykazała się kreatywnością, poznała uroki wielkiego miasta. Do realizacji projektu włączyła się młodzież ze Zgierza, która opracowała trasę wędrówki po Łodzi i przyjęła rolę przewodników - asystentów. Wystąpiły dwie grupy pilotów (2 razy po sześć osób), które opiekowały się swoimi podopiecznymi szczególnie w trakcie samodzielnych wędrówek, wizyty w multikinie oraz zakupów i zwiedzaniu "Galerii Łódzkiej". Zgierscy piloci oprowadzili również kolegów po naszej szkole. Pokazali pracownie dydaktyczne, zaprezentowali wykorzystanie na lekcjach sprzętu komputerowego oraz audiowizualnego, pochwalili się szkolną biblioteką i czytelnią oraz basenem. Sposób włączenia młodzieży do realizacji projektu pozwolił im sprawdzić się w działaniu, dać satysfakcję z pomagania innym, uczył odpowiedzialności oraz gościnności.

Stymulacja młodych ludzi była głównym celem wizyty młodzieży z gimnazjum w Ślesinie. Prezentacja multimedialna przeprowadzona przez przedstawicieli Banku PKO S.A., a zorganizowana przez Gimnazjum nr 3 w Zgierzu, dotyczyła założenia młodzieżowego konta bankowego. Dzięki temu spotkaniu współczesny świat "plastikowej karty", form oszczędzania i dysponowania własnym kontem bankowym został przybliżony młodzieży.

Dwukrotny wyjazd do Łodzi przyniósł efekty w postaci zdobytej wiedzy i umiejętności. Zwiedzanie zabytków (Księży Młyn, Muzeum Miasta Łodzi - Pałac Poznańskich) przybliżyło uczniom ze Ślesina historię Łodzi - miasta czterech kultur. W trakcie zwiedzania Pałacu Poznańskich ślesińska młodzież miała okazję zobaczyć wystawę malarstwa naiwnego poświęconą zgierskiemu artyście - Władysławowi Rząbowi. Ciekawym miejscem było Lotnisko Lublinek, gdzie młodzież mogła obserwować odprawę pasażerów, przylot i odlot samolotu do Kopenhagi. Bardzo sympatycznym, choć wcześniej nieplanowanym momentem, był obszerny wywiad z celnikiem, któremu młodzież zadawała mnóstwo pytań, a który bardzo miło i chętnie odpowiadał na interesujące dzieci tematy. Zwiedzenie Aeroklubu stanowiło dodatkową atrakcję. Pouczającą lekcją było niewątpliwie zwiedzanie kulis Teatru Wielkiego w Łodzi. Dwugodzinne obserwowanie niewidocznej i magicznej dla widza drugiej strony teatru stanowiło poznawczą przygodę a być może inspirację dla indywidualnych zamierzeń.

Atrakcyjny był spacer ulicą Piotrkowską oraz zwiedzanie i zakupy w "Galerii Łódzkiej". Seans filmowy w "Silver Screen" nie tylko edukował filmowo, ale także dał możliwość zobaczenia i poruszania się w ogromnym multikinie ze wszystkimi jego atrakcjami i rozrywkami. Piloci pokazali również swoje rodzinne miasto, a szczególnie miejsca ciekawe od strony architektonicznej (ul. Narutowicza z domkami tkackimi i ulicznym brukiem, nowoczesną zabudowę, kościół św. Katarzyny).

Zobaczenie miejsc, o których młodzież ze Ślesina zapewne tylko słyszała lub oglądała w telewizji, na pewno spełniło zadanie wyrównywania szans.

Uczniowie z gimnazjum w Ślesinie byli zakwaterowani w ośrodku harcerskim w Grotnikach. Tam też odbył się wieczór integracyjny, na który dojechała młodzież ze zgierskiego gimnazjum (21 osób) wraz z opiekunami. Do organizacji tego wieczoru włączyła się Rada Rodziców, która ufundowała napoje i owoce. Rodzice również zapewnili transport dzieciom ze Zgierza.(Grotniki leżą 10 km poza naszym miastem). W trakcie wieczoru odbyły się warsztaty teatralne oraz gry i zabawy integracyjne poprowadzone przez dwie nauczycielki oraz młodzież z Gimnazjum nr 3. W tych zajęciach brali udział wszyscy uczestnicy - dzieci, nauczyciele, rodzice. Na zakończenie tego wieczoru odbyła się dyskoteka. Otwartość, komunikatywność, aktywność twórcza to niezaprzeczalne efekty tej części projektu.

Efektem realizacji pierwszej części projektu "Równać Szanse - Szkoły Aktywne 2004" jest również fotoreportaż zamieszczony na stronie internetowej Gimnazjum nr 3 www.gim3.miasto.zgierz.pl a także film, zdjęcia oraz sprawozdania, które zostaną zamieszczone w gazetkach szkolnych szkół partnerskich.

Na obecnym etapie realizacji projektu nie wystąpiły żadne problemy. Dokładnie zaplanowane zadania, zaangażowanie uczestników projektu, bardzo sympatyczna atmosfera sprzyjały przedsięwzięciom. Dzięki przyjaznemu stosunkowi do projektu "Równać Szanse - Szkoły Aktywne 2004" takich instytucji jak Aeroklub Łódzki", Teatr Wielki w Łodzi poszerzyliśmy grono sprzymierzeńców i sponsorów.

Ogólna ocena koordynatora dotycząca przebiegu projektu

Dotychczasowy przebieg projektu oceniam bardzo pozytywnie. Nasi partnerzy okazali się otwarci, kreatywni, odpowiedzialni i po prostu bardzo mili. Wizyta nauczycieli zgierskich w Ślesinie i późniejsza rewizyta dyrekcji i przedstawicieli grona pedagogicznego w Zgierzu (1.02.05 r.) świadczy o nawiązaniu przyjaznych stosunków, wymianie doświadczeń w zarządzaniu placówką oświatową i rokuje bardzo dobre widoki na realizację dalszej części projektu. Celująco wypełniła swoje zadanie młodzież z dwóch szkół partnerskich. Pełne zaangażowanie w przygotowanie zadań projektu, odpowiedzialność i wzorowe zachowanie zaowocowało zdobyciem umiejętności interpersonalnych, współpracy w grupie, wiedzy i aktywności twórczej. Najśmielsze oczekiwania przeszedł wieczór integracyjny, w trakcie którego młodzież była tak otwarta, komunikatywna i tak świetnie się bawiła, że czas rozstania był bardzo przykry. Zadawane mi wciąż pytania, kiedy się znów spotkamy oraz chęć przystąpienia do projektu dużej rzeszy młodzieży świadczy o tym, że udział w projekcie stał się dla uczniów wielką przygodą.

Koordynator projektu Gim 3 mgr Ewa Nowowiejska

Współpraca z Gimnazjum nr 3 w Zgierzu to dla nas prawdziwa przyjemność. Spotkaliśmy się z ogromną sympatią, zarówno ze strony kadry pedagogicznej, jak i młodzieży. Traktujemy się po partnersku i staramy się spełniać wszelkie założenia programu współpracy. Podczas dwudniowej wycieczki do Łodzi nasza młodzież doskonale się bawiła. Tajemnice kulis Teatru Wielkiego czy zwiedzanie hangarów lotniska i możliwość dotknięcia szybowca, motolotni, awionetki sprawiły dzieciom ogromną frajdę. Jednak największym dotychczasowym sukcesem projektu jest niewątpliwie zintegrowanie się uczniów obu szkół, zawiązanie nowych przyjaźni, fantastyczna zabawa i chęć ponownego spotkania. Dla dyrekcji i nauczycieli bardzo istotna jest wymiana doświadczeń, toteż zaprezentowane nam w Zgierzu innowacje ułatwiające zarządzanie szkołą (np. programy komputerowe) spróbujemy wdrożyć w naszej placówce. Zaimponowano nam rozbudowaną siecią komputerową i bogatym zasobem pomocy dydaktycznych. I choć szkolenia i kursy są zwykle zmorą naszego nauczycielskiego życia, nie możemy doczekać się wspólnej konferencji.

Koordynator projektu Gimnazjum w Ślesinie mgr Elżbieta Jakubowska

Ogólna ocena wybranych uczestników dotycząca przebiegu projektu

"Bardzo się cieszę, że mogłem wziąć udział w tym projekcie. Przygotowanie trasy wędrówki po Łodzi i późniejsze pilotowanie kolegów i koleżanek z partnerskiej szkoły po dużym mieście sprawiło, że poczułem się ważnym ogniwem programu. Starałem się być bardzo odpowiedzialny za swoją grupę. Niezapomnianą przygodą stał się też wieczór integracyjny. Dzięki udziałowi w projekcie poznałem wielu nowych sympatycznych kolegów. Jestem pewien, że nasza przyjaźń się pogłębi poprzez dalsze kontakty."

(Bartek Szczepaniak, Gim. 3, Zgierz)

"Jestem zadowolony z tej wycieczki. Podobał mi się teatr, kino i inne miejsca, w których byliśmy. Kiedy zwiedzaliśmy szkołę, pozazdrościłem kolegom ze Zgierza tego, że komputerów używają nie tylko na informatyce. Nie żałuję, że pojechałem na tę wycieczkę".

(Przemek Cieślak, Gimnazjum w Ślesinie)

"Na wycieczce było miło i fajnie. Dużo dowiedziałam się o historii Łodzi, którą zwiedzaliśmy. Nie nudziłam się ani przez chwilę dzięki koleżankom i kolegom ze Zgierza, którzy wszędzie nas oprowadzali. Było naprawdę super!"

(Jola Ardeńska, Gimnazjum w Ślesinie)

Strona główna programu 'RÓWNAĆ SZANSE'

Strona Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Ślesinie uczestnika programu 'RÓWNAĆ SZANSE 2004'

Strona Gimnazjum nr 3 im. Adama Mickiewicza w Zgierzu uczestnika programu 'RÓWNAĆ SZANSE 2004'