Menu: strona główna | o projekcie | zajęcia | plakat | Projekt finansowany przez Europejski Fundusz Społeczny

Szkolny Punkt Diagnostyczno-Konsultacyjny "Konsultacja I Diagnoza" ("KID")

Pomoc psychologiczna.

Zakres zajęć:

Punkt diagnostyczno - konsultacyjny "KID" będzie możliwością dla dzieci i rodziców w zakresie specjalistycznej diagnozy psychologicznej w przypadku trudności szkolnych, zaburzeń zachowania, zaburzeń emocjonalnych, predyspozycji zawodowych i trudnej sytuacji rodzinnej. Psycholog szkolny dysponując bazą testów psychologicznych, skal i ankiet, na podstawie wywiadu z rodzicem i dzieckiem, będzie oferował pomoc psychologiczną dostępną w późnych godzinach popołudniowych. Opinia psychologiczna będzie mogła być wykorzystana przez rodzica w Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej, co może przyczynić się do skrócenia czasu uzyskiwania diagnozy w Poradni. Rodzic i dziecko uzyskają porady i wskazówki dotyczące zgłoszonego problemu, skierowania do adekwatnych specjalistów oraz porady wychowawcze. Działalność punktu konsultacyjnego przewidziana jest na 3 godziny lekcyjne jednorazowo w tygodniu, aby uzyskać możliwość badania testowego dziecka oraz przeprowadzenia wywiadu z rodzicem i dzieckiem, a także obliczenia badań i sporządzenia rzetelnej opinii psychologicznej.

Do uczestnictwa w zajęciach wymagana będzie pisemna zgoda rodzica. Rodzic nie będzie zobowiązany do zgłoszenia problemu Poradni, ale będzie to sugerowane przez psychologa diagnozującego w punkcie "KID". Decyzja o współpracy ze szkołą pod względem zaleceń będzie należała do rodzica i dziecka. Osoby, które nie wyrażą chęci współpracy ze szkołą i udostępniania szkole dokumentów, będą miały takie prawo. Czas trwania projektu przewidziany jest na dwa lata.

Cele działania:

• określenie przyczyn niepowodzeń szkolnych, obniżonych wyników w nauce, zaburzeń emocjonalnych, za pomocą specjalistycznych narzędzi psychometrycznych,
  • zwiększenie szansy wyrównania braków edukacyjnych poprzez diagnozę problemu i wskazania do terapii oraz działań wspomagających,
  • zwiększenie dostępu do specjalistycznych badań psychologicznych na terenie Zgierza (oferta może być dostępna dla uczniów pozostałych zgierskich gimnazjów oraz szkół podstawowych - za zgodą Dyrekcji Gimnazjum nr 3 i Organu Prowadzącego),
  • możliwość zdiagnozowania zainteresowań i predyspozycji zawodowych za pomocą testu komputerowego WOZ oraz możliwość współpracy ze szkolnym Doradcą Zawodowym.

Rezultaty:

• diagnoza specjalistyczna i opinia w tej sprawie oraz poradnictwo psychologiczne - mają szansę zapobiec przedwczesnemu wypadnięciu dziecka z systemu oświaty, pogłębianiu się dysfunkcji i deficytów oraz problemów dziecka,
  • diagnoza trudności szkolnych i obniżonych wyników w nauce może wpłynąć na zmniejszenie liczby uczniów nie uzyskujących promocji do następnej klasy,
  • zwiększa się świadomość konieczności diagnozowania u specjalisty zaburzeń i trudności szkolnych,
  • przyspieszenia procesu diagnozy w Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej oraz orzecznictwa.

Psycholog prowadzący: Emilia Gural.

Miejsce: sala 315 a

Terminy w roku szkolnym 2010/2011: wtorki: 14:30 - 17:00.