LITERACKI ATLAS POLSKI IV edycja 2009 AUTOR NA ŻĄDANIE III edycja 2009 PROGRAM UCZEŃ Z KLASĄ II edycja 2008 AUTOR NA ŻĄDANIE II edycja 2008
LITERACKI ATLAS POLSKI III edycja 2008 AUTOR NA ŻĄDANIE 2007 LITERACKI ATLAS POLSKI II edycja 2007 PROGRAM UCZEŃ Z KLASĄ 2007
PROGRAM LEGO COGITO AGO PROGRAM NAUCZYCIEL Z KLASĄ BARFIE








Rok szkolny 2008/2009




LITERACKI ATLAS POLSKI IV EDYCJA 2009

W roku szkolnym 2008/2009 Centrum Edukacji Obywatelskiej ogłosiło IV edycję programu Literacki Atlas Polski. Koordynatorem, a zarazem trenerem z ramienia CEO jest p. Liliana Sobieska-Jędruszczak. Biblioteka szkolna, po raz kolejny, aktywnie włączyła się do realizacji tego programu.

Opiekunkami projektu pt:"Ród Tereski Torres - historia i dorobek artystyczny " są Liliana Sobieska-Jędruszczak, Ala Papka-Oczkowska i Elżbieta Tokarz. Projekt realizuje grupa uczniów z różnych klas w składzie:

Celem projektu jest ukazanie historii rodu zgierskiej rodziny żydowskiej Szwarców, przodków Tereski Torres, autorki "Pamiętnika na trzy głosy" oraz zebranie materiałów dotyczących ich dorobku artystycznego

Mamy zamiar wykonać:

Tereska Torres jest współczesną francuską pisarką, ochrzczoną Żydówką o zgierskich korzeniach. Jej ojciec Marek Szwarc, zgierzanin, malarz i rzeźbiarz , studiował na Ecole des Beaux Art w Paryżu, znał osobiście m.in. Chagalla, Soutine'a, Kislinga, Pascina, przyjaźnił się z francuskim filozofem Jacques Maritainem, który pisał: "Sztuka Marka i jego wiara jednoczyły się w głębokim spokoju ducha, jak u średniowiecznego rzemieślnika".
Dziadek Izucher Szwarc - uczony, erudyta, myśliciel, nazywany "żywą encyklopedią", wybitny działacz społeczny, właściciel słynnej w całym świecie bogatej biblioteki, zawierającej tysiące cennych książek i manuskryptów, doszczętnie zniszczonej przez Niemców w 1939 r.
Dzieci Tereski również są artystami: Dominique Torres jest reżyserką, synowie: Mikael Levin pracuje jako fotograf, Gabriel Levin - poeta, tłumacz.
To tylko wycinek z obszernej genealogii tego rodu, którego członkowie imponują swoim dorobkiem.
Podczas wizyty w Zgierzu Tereska Torres przekazała napisaną przez siebie książkę "Pamiętnik na trzy głosy", gdzie zgodnym chórem brzmią wspomnienia snute przez trzy osoby: Tereskę oraz Marka i Ginę Szwarców.

14-06-2009

14 czerwca wzięliśmy udział w XI Ogólnopolskiej Prezentacji Projektów Młodzieżowych. Nasz projekt - "Ród Tereski Torres - historia i dorobek artystyczny." - realizowany był w ramach programu "Literacki atlas Polski". Prezentacja odbyła się w II Liceum im. Stefana Batorego w Warszawie.
Już od godziny 9 mogliśmy zacząć przygotowywać nasze stanowisko. Natomiast o 11 odbyło się w auli uroczyste rozpoczęcie. Następnie zaczęły się targi projektów i spotkania z ekspertami.
Eksperci, którzy wysłuchali naszej prezentacji to: p. Alicja Pacewicz i p. Elżbieta Szymańska.
Już około godz. 12:30 zgromadziliśmy się ponownie w auli, tym razem na części artystycznej, na którą składały się występy taneczne, projekcje filmów i prezentacji, oraz przedstawienia teatralne.
Równolegle odbywała się gra strategiczna, w której także wzięliśmy udział.
Po występach artystycznych miało miejsce rozdanie dyplomów i nagród.

W uroczystości uczestniczyli: uczennice - Martyna Walczak, Paula Kałuża, Kasia Grodzka, Iwona Ucińska, Marta Rolińska i Dorota Magrecka oraz nauczyciele - p. Liliana Sobieska-Jędruszczak, p. Ala Papka-Oczkowska i p. Tomasz Miśkiewicz.

Relację przygotowały: Martyna Walczak i Kasia Grodzka.


02-06-2009

Zakończyliśmy pracę nad projektem. Zgodnie z planem wykonaliśmy drzewo genealogiczne, folder i prezentację multimedialną.



08-05-2009

Uczniowie mogli zaprezentować swój projekt w czasie przerwy podczas Powiatowego Konkursu Recytatorskiego WENA 2009 organizowanego corocznie przez Gimnazjum nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza.
XVI edycja, która odbyła się 08.05.2009 r., nosiła tytuł: "Miej serce..." - wartość ludzkich uczuć i przeżyć w twórczości Adama Mickiewicza. Uczestnicy wysłuchali krótkiego sprawozdania z prac nad projektem, a także obejrzeli prezentację multimedialną, którą przygotowała Kasia Grodzka z kl. II F.

19-02-2009

W dniu 19-02-2009 odbyło się w bibliotece spotkanie uczniów, realizujących projekt z p. Mażenną Gruszecką z Towarzystwa Ochrony Kultury Zgierza - Muzeum Pamięci Żydów Zgierskich im. Rodziny Szwarc.

Uczniowie obejrzeli stare, zachowane zdjęcia dotyczące rodziny Szwarców.



AUTOR NA ŻĄDANIE III edycja 2009

"Autor na żądanie III edycja" to projekt Instytutu Książki i Centrum Edukacji Obywatelskiej. Projekt jest finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu operacyjnego "Promocja czytelnictwa". Włączenie się do tego programu było możliwe dzięki uczestnictwu w Literackim Atlasie Polski, którego wojewódzkim koordynatorem z ramienia CEO jest p. Liliana Sobieska-Jędruszczak. W tym roku chcielibyśmy spotkać się z pisarką związaną z naszą okolicą a zamieszkałą w Łodzi p. Grażyną Bąkiewicz. Szczegółowo o jej pisarstwie dowiedzieliśmy się w 2007, kiedy to w maju odbyła się w Muzeum Miasta Zgierza Prezentacja Regionalna projektów z CEO.

Biblioteka naszego gimnazjum nie posiadała żadnej książki tej autorki, więc kupiłyśmy na allegro i w darze przekazałyśmy bibliotece dwie jej powieści: O melba! i Stan podgorączkowy.

Udało nam się powypożyczać z dwóch filii Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Zgierzu 5 książek p. Bąkiewicz.

Założony został także fanklub autorki.

Członkowie FANKLUBU Grażyny Bąkiewicz:

Opieka pedagogiczna:

1. Elżbieta Tokarz
2. Ala Papka-Oczkowska

W celu promocji czytelnictwa książek p. Grażyny Bąkiewicz członkowie fanklubu mają zamiar napisać kilka recenzji z przeczytanych książek i zamieścić je na naszej stronie internetowej.

Spotkanie z autorką odbyło się 02-06-2009.


Więcej informacji w dziale spotkania. więcej




Rok szkolny 2007/2008




PROGRAM UCZEŃ Z KLASĄ II edycja 2008

W roku szkolnym 2007/2008 ruszyła II edycja programu "Uczeń z klasą". Ma on zachęcić uczniów do pracy w grupie metodą projektu oraz do wymiany opinii z uczniami z innych szkół na terenie Polski. Podobnie jak rok temu wyznaczono trzy obszary działań:

Biblioteka włączyła się do programu. Realizowane będą projekty artystyczne z obszaru Jestem twórcą - 2 zespoły pod opieką p. Elżbiety Tokarz.
Natomiast projekt naukowy z obszaru Badam świat będą realizowały 2 zespoły pod opieką p. Ali Papka-Oczkowskiej.



Oto jej prace:

Prezentacja części prac miała miejsce w dniu 11-02-2008 w czasie trwania w naszym gimnazjum regionalnych eliminacji VIII Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno - Muzycznej Osób Niepełnosprawnych "ALBERTIANA 2008".

Iwonka wykonała także zakładkę promującą swój projekt, którą rozdawała w czasie dni otwartych gimnazjum.

Końcowa prezentacja prac miała miejsce w czasie dni otwartych w naszym gimnazjum w dniu 01-03-2008.

Powrót na górę strony







LITERACKI ATLAS POLSKI III edycja 2008

W roku szkolnym 2007/2008 Centrum Edukacji Obywatelskiej ogłosiło III edycję programu Literacki Atlas Polski. Koordynatorem, a zarazem trenerem z ramienia CEO jest p. Liliana Sobieska-Jędruszczak. Biblioteka szkolna aktywnie włączyła się do realizacji tego programu.

Opiekunkami projektu pt:"Literacki Zgierz - film" są Liliana Sobieska-Jędruszczak, Ala Papka-Oczkowska i Elżbieta Tokarz. Film realizuje grupa uczniów z kl. II H w składzie:

  • Adrian Marcinkowski
  • Dagmara Kulasa
  • Natalia Masica
  • Bartłomiej Olczak
  • Kamila Figura
  • Justyna Sikorska
  • Marta Kociak

Celem projektu jest nauczenie techniki filmowej i sfilmowanie miejsc związanych ze sławnymi ludźmi, o których była mowa we wszystkich naszych projektach z Literackiego Atlasu Polski. Podczas realizacji korzystamy z fachowych wskazówek udzielanych przez ekspertów ze Stowarzyszenia Nowe Horyzonty Filmu

08-03-2008 (sobota)

W bibliotece odbyły się warsztaty filmowe. Uczniowie i nauczyciele kręcący film "Literacki Zgierz" spotkali się ze studentem szkoły filmowej w Katowicach p.Wojciechem Stupnickim i p.Sylwią Skalską, animatorką z CEO. Omawiane były zagadnienia dotyczące sztuki filmowania. Usłyszeliśmy cenne uwagi dotyczące scenariusza i kręcenia poszczególnych scen. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze.




Powrót na górę strony








AUTOR NA ŻĄDANIE II edycja 2008

"Autor na żądanie II edycja" to projekt Instytutu Książki i Centrum Edukacji Obywatelskiej. Projekt jest finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu operacyjnego "Promocja czytelnictwa".
Włączenie się do tego programu było możliwe dzięki uczestnictwu w Literackim Atlasie Polski, którego wojewódzkim koordynatorem z ramienia CEO jest p. Liliana Sobieska-Jędruszczak.
W maju 2008 planujemy spotkanie z autorką poczytnych książek dla młodzieży p. Martą Fox.

Spotkanie z p. Martą Fox odbyło się 18-04-2008 w sali koferencyjnej naszego gimnazjum. więcej

Powrót na górę strony







Rok szkolny 2006/2007




AUTOR NA ŻĄDANIE 2007

"Autor na żądanie" to projekt Instytutu Książki i Centrum Edukacji Obywatelskiej. Projekt jest finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu operacyjnego "Promocja czytelnictwa".

Poniżej przytoczone zostało sprawozdanie wojewódzkiego koordynatora p. Liliany Sobieskiej- Jędruszczak.

Spotkanie z Andrzejem Sapkowskim w Zgierzu

Dnia 5 czerwca 2007 roku w Sali Konferencyjnej Gimnazjum nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza w Zgierzu odbyło się spotkanie z łódzkim pisarzem Andrzejem Sapkowskim. więcej

W spotkaniu uczestniczyło 70 osób - uczniowie zgierskich szkół, studenci i nauczyciele zainteresowani Jego twórczością. Spotkanie przebiegało w przyjaznej atmosferze. Uczestnicy zadawali pytania dotyczące warsztatu pracy pisarza, bohaterów książek, sfilmowanych opowieści o Wiedźminie, powstającej gry komputerowej RPG, której premiera jest zapowiedziana na 2007.
Pisarz ciekawie, barwnie i wyczerpująco opowiadał o swojej twórczości. Wielokrotnie podkreślał, że kluczem do literackiego sukcesu jest oczytanie, znajomość literatury, historii, języków obcych, a także umiejętność posługiwania się poprawną polszczyzną.
Andrzej Sapkowski zachwycił nas swoją niezwykłą erudycją i darem nawiązywania kontaktu z publicznością.
Wykazał dużą cierpliwość, podpisując wszystkie przyniesione na spotkanie książki.
Spotkaniu towarzyszyła wystawa ukazująca sylwetkę pisarza i Jego twórczość przygotowana przez uczniów Gimnazjum nr 3 pod kierunkiem pań bibliotekarek: Elżbiety Tokarz i Ali Papka - Oczkowskiej.
Informacja o spotkaniu ukazała się w "Ilustrowanym Tygodniku Zgierskim"
Po spotkaniu zaprosiliśmy pisarza z Małżonką do biblioteki szkolnej na skromny poczęstunek.
Galeria zdjęć i opinie uczestników spotkania na stronie internetowej biblioteki szkolnej www.gim3.miasto.zgierz.pl/index.php w dziale spotkania.

Organizator spotkania - Liliana Sobieska - Jędruszczak

Opinie uczestników


*****

Spotkałam się już z różnymi autorami moich ulubionych książek. Cenię Pana za oryginalność i pomysłowość.Niedawno borykałam się z problemami braku literatury odpowiedniej dla 16letniej dziewczyny. Bardzo żałuje, że nie spotkałam Pana wcześniej. Jako pisarz przywrócił Pan we mnie nowe wyobrażenie dotyczące ponurego w obecnych czasach świata.Już od najmłodszych lat rodzice zachęcali mnie do czytania, jednak od tamtej pory nie spotkałam się z tak cudownym pisarzem, jak Pan.

Milena Pastusiak z klasy III F


*****

Było super.
Absolwenci


*****

Na spotkanie z panem Sapkowskim czekaliśmy z niecierpliwością. Jego twórczość poznaliśmy już wcześniej i bardzo nam się spodobała. Cykl o Wiedźminie tak nas wciągnął, że koniecznie chcieliśmy poznać autora słynnej sagi. I udało nam się! Nasza szkolna biblioteka, dzięki programowi "Autor na żądanie", spełniła nasze marzenie. Pan Sapkowski okazał się bardzo interesującym, oczytanym człowiekiem. Zachwycił nas swoją inteligencją i erudycją. Dał nam kilka rad i wskazówek jak pisać, barwnie opowiedział o swojej twórczości i o pracach nad nową książką. Spotkanie było pouczające i wciągające. Dzięki niemu mogliśmy poznać tak wspaniałą osobę i dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy.

Ania Sobolewska i Paweł Kowalczyk III F


*****

Czytelnicy biblioteki Szkoły Podstawowej Nr5 w Zgierzu,bardzo dziękują za zaproszenie,do wzięcia udziału w spotkaniu z pisarzem literatury fantasy Andrzejem Sapkowskim. Twórca Wiedźmina w bardzo ciekawy i dowcipny sposób opowiadał o swoim warsztacie pisarskim. Odpowiadał na wszystkie pytania dotyczące bohaterów sagi. Jesteśmy zachęceni do zgłębiania treści utworów pisarza.

W imieniu czytelników bibliotekarz Dorota Sikorska.





Powrót na górę strony







LITERACKI ATLAS POLSKI II edycja 2007

W roku szkolnym 2006/2007 Centrum Edukacji Obywatelskiej ogłosiło II edycję programu Literacki Atlas Polski. Koordynatorem, a zarazem trenerem z ramienia CEO jest p. Liliana Sobieska-Jędruszczak. Biblioteka szkolna aktywnie włączyła się do realizacji tego programu.

17-06-2007

W Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, w czasie ogólnopolskiej prezentacji programów CEO, uczestnicy programu LAP pt.: "Łódzka litera Jana Izydora Sztaudyngera - śladami poety" wraz z opiekunkami p. Alą Papka-Oczkowską i koordynatorem wojewódzkim z ramienia CEO p. Lilianą Sobieską-Jędruszczak prezentowali swoje osiągnięcia.

03-06-2007

W czasie trwania Dni Zgierza uczniowie prezentowali przygotowane przez siebie prace wykonane w czasie realizacji programów z CEO

17-05-2007

Odbyła się w Muzeum Miasta Zgierza Prezentacja Regionalna projektów z CEO zorganizowana przez wojewódzkiego koordynatora p. Lilianę Sobieską-Jędruszczak. My przygotowaliśmy oprócz plakatów z mapami i fraszkami, ekspozycję jego książek oraz prezentację multimedialną o pisarzu.


Mapa województwa łódzkiego ze znalezionymi fraszkami o miastach Mapa Łodzi ze znalezionymi fraszkami


30-03-2007

W czasie trwania Wojewódzkiego Konkursu WENA 2007 uczniowie zaprezentowali swoje osiągnięcia i trudności zaistniałe w trakcie realizacji projektu.


Perezentacja na WENIE 2007 Perezentacja na WENIE 2007

24-02-2007

W czasie dni otwartych naszego gimnazjum uczestnicy projektu prezentowali swoje osiągnięcia, rozdawali zrobioną przez siebie ulotkę przyszłym uczniom i ich rodzicom.


W czasie dni otwartych

Listopad 2007

Zachwycone fraszkami Jana Izydora Sztaudyngera zaproponowałyśmy, wraz z p. Lilianną Sobieską-Jędruszczak (polonistką uczącą w tej klasie a zarazem wojewódzką koordynatorką programów CEO), uczniom z I H udział w projekcie pt.:" Łódzka litera Jana Izydora Sztaudyngera". Zadaniem ich było wyszukanie książek autora, poznanie jego biografii, znalezienie fraszek związanych z Łodzią i okolicznymi miastami także ze Zgierzem, nawiązanie kontaktu z córką autora p. Anną Kaliszewicz-Sztaudynger i zaprezentowanie znalezionych informacji, fraszek na mapach Łodzi i województwa łódzkiego.
W liście do córki autora znalazły się pytania dotyczące miejsc w Zgierzu, o których pisze w swojej fraszce pt:"Pomnik brzuchem" i we wspomnieniach. Niestety odpowiedź, którą uzyskaliśmy zasmuciła nas. Rodzina pisarza nie pamięta, jaką gospodę i szkołę wspomina Sztaudynger.




"POMNIK BRZUCHEM"


Trudno się przyznać,
(Choć odczuwam skruchę),
Że jestem strasznym, strasznym łakomczuchem.
I choćbym Wam w oczy chciał przeczyć,
Wiedzcie, że lubię jadać różne dobre rzeczy.
I dlatego akt łakomstwa spełnię,
Bo pisząc "Zgierz" nie powiem o wełnie,
Ale pomyślę, że w Zgierzu jest dobra gospoda,
Co smaczne rzeczy umie smacznie podać.
Chętnie na obiad wyjeżdżam do Zgierza
Niech żyje Zgierz!
- Dokąd pan zmierza?
- Do Zgierza też!


To my przy pracy To my przy pracy



Uczniowie biorący udział w projekcie:
  • Marta Kociak,
  • Natalia Masica,
  • Justyna Sikorska,
  • Kamila Figura,
  • Dagmara Kulasa,
  • Bartek Olczak
  • i Adrian Marcinkowski

i opiekunki: p. Ala Papka-Oczkowska, p. Elżbieta Tokarz.

09-11-1006

P.Ala Papka-Oczkowska i p.Elżbieta Tokarz uczestniczyły w szkoleniu zorganizowanym przez trenera CEO p. Lilianę Sobieską-Jędruszczak, które odbyło się w dniu w dniu 09 XI 2006.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej: www.ceo.org.pl/portal/atlas



Powrót na górę strony







PROGRAM UCZEŃ Z KLASĄ 2007

W roku szkolnym 2006/2007 ruszyła I edycja programu "Uczeń z klasą".
Miał on zachęcić uczniów do pracy w grupie metodą projektu oraz do wymiany opinii z uczniami z innych szkół na terenie Polski.
Wyznaczono trzy obszary działań:

  • Badam świat (projekty naukowe),
  • Jestem twórcą (projekty artystyczne),
  • Pomagam innym (projekty społeczne).

Uczniowie należący do koła bibliotecznego realizowali pod opieką pań: Elżbiety Tokarz i Ali Papka-Oczkowskiej dwa przedsięwzięcia artystyczne. Przygotowali przedstawienie pt. "Kopciuszek"do napisanego przez siebie scenariusza (które podziwiali nauczyciele i uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 8) oraz starali się promować czytelnictwo poprzez projekt "Biblioteka bliżej Ciebie". Powstały plakaty, wystawki, gazetki, opracowano także ulotki i pomoce naukowe dla uczniów w postaci zakładek informacyjnych.

Realizatorzy projektu "Kopciuszek":

  • Estera Rusinek z kl.III F
  • Paweł Kowalczyk z kl.III F
  • Milena Pastusiak z kl.III F
  • Daria Urbańska z kl.III F
  • Ania Sobolewska z kl.III F
  • Angelika Zieleń z kl.III D
  • Justyna Rogalska z kl.III D
  • Bartek Olczak z kl.I H
  • Błażej Więtczak z kl.I H
  • Tymoteusz Szymański z kl.III F
Nauka tańca Przy pracy Przy pracy Przy pracy
Przy pracy Przy pracy Przy pracy Przy pracy
Nauka tańca Prezentacja w czasie WENY 2007 Prezentacja w czasie WENY 2007 Prezentacja w czasie WENY 2007


Realizatorzy projektu "Biblioteka bliżej Ciebie":
  • Milena Pastusiak z kl.III F
  • Estera Rusinek z kl.III F
  • Paweł Kowalczyk z kl.III F



Powrót na górę strony







PROGRAM LEGO COGITO AGO



Biblioteka szkolna aktywnie włączyła się do realizacji programu LEGO, COGITO, AGO, ogłoszonego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i "Gazetę Wyborczą".

  • P.Ala Papka -Oczkowska współuczestniczyła w przeprowadzeniu warsztatów szkoleniowych przybliżających siedem strategii czytania ze zrozumieniem tekstów informacyjnych oraz warsztatów "MYŚLENIE W CENIE".
  • Ponadto przeprowadziła lekcje biblioteczne, na których uczniowie mogli się zapoznać
    ze strategiami czytania ze zrozumieniem i zastosować je praktycznie, jak również mieli możliwość rozwijania myślenia twórczego, naukowego i abstrakcyjnego.
  • Opublikowała w Internecie lekcję na temat: "Co o ekslibrisie wiedzieć powinniśmy...",
    w ramach realizacji programu AGO.
  • Wraz z Panią Lilianą Sobieską- Jędruszczak opracowała scenariusz i przeprowadziła zajęcia na temat "Szkoła ateńska alegorią filozofii", podczas których młodzież wykorzystywała różne strategie czytania tekstów informacyjnych oraz dzieła malarskiego.
Biblioteka udostępnia zainteresowanym nauczycielom materiały związane z tymi tematami.



Powrót na górę strony






PROGRAM NAUCZYCIEL Z KLASĄ



Centrum Edukacji Obywatelskiej i Gazeta Wyborcza ogłosiły program
NAUCZYCIEL Z KLASĄ. Biblioteka włączyła się do realizacji programu.
Koordynatorem programu została p. Ala Papka- Oczkowska.




Powrót na górę strony






BARFIE




BARFIE - (Books and reading for intercultural education) - Edukacja Międzykulturowa poprzez Książki i Czytelnictwo) to sieć instytucji i osób tworzących różne projekty promujące edukację międzykulturową poprzez książki dla dzieci i media.

Sieć jest skierowana do nauczycieli i bibliotekarzy, rodziców oraz tych, którzy zajmują się profesjonalnie literaturą dla dzieci i młodzieży. Sieć powstała w 2001 roku i działa w ramach programu Unii Europejskiej Comenius 3.

Projekt BARFIE realizowany jest przez specjalistów związanych z książką dziecięcą
i bibliotekarstwem dziecięcym z 11 krajów europejskich: Austrii, Belgii, Bułgarii, Czech, Danii, Finlandii, Francji, Portugalii, Słowacji, Wielkiej Brytanii i Polski (min. z Polski - w projekcie bierze udział Polska Sekcja IBBY).

W ramach projektu BARFIE opracowano katalog książek, który zawiera 138 pozycji
z 17 krajów Europy. W kolekcji znalazło się 7 pozycji autorów polskich:

  1. Marta Fox, Magda.doc, Wydawnictwo Siedmioróg.
  2. Katarzyna Kotowska, Jeż, Wydawnictwo Egmont Polska.
  3. Ewa Nowacka, Miłość, psiakrew, Ossolineum.
  4. Anna Onichimowska, Hera, moja miłość, Wydawnictwo Bertelsmann Media
    Sp. Z o.o. Oddział Świat Książki
  5. Ewa Przybylska, Trzeci Świat Mateusza, Wydawnictwo Akapit Press.
  6. Krystyna Siesicka, Chwileczkę, Walerio, Wydawnictwo Siedmioróg.
  7. Marta Tomaszewska, Tego lata w Burbelkowie, Nasza Księgarnia.


Nasi uczniowie mieli okazję zapoznać się z projektem Barfie.

12-05-2005 klasa II G została zaproszona do Filii Biblioteki Pedagogicznej w Zgierzu na wystawę książek z kolekcji Barfie. Wyeksponowano 89 pozycji z 11 krajów Europy. Tytuł wystawy: "Książka ponad granicami". Oglądanie wystawy połączone było z konkursami i zabawami literackimi związanymi z edukacją międzykulturową. z kolekcji BARFIE.



Więcej informacji o BARFIE można uzyskać na stronach internetowych:



Przygotowała: Elżbieta Tokarz.




Powrót na górę strony