Pierwsze spotkanie SDKF
07 października 2014 r.

Dnia 26 września 2014 r. w godzinach 17:30 – 22:00 w sali konferencyjnej odbyło się pierwsze spotkanieSzkolnego Dyskusyjnego Klubu Filmowego działającego w naszej szkole. Wzięło w nim udział 28 uczniów z klas I a, I b,    I e, II a, II b, III b i III d.

Tego wieczoru uczniowie z naszego gimnazjum postanowili przyjrzeć się sprawom dotyczących praw człowieka. Jest to bardzo ważny temat głównie dlatego, że wielu ludzi nie może mieć własnego zdania, nie może się wypowiedzieć i jest karanych za to, że chcą żyć zgodnie z prawdą. Taka sytuacja jest np. w Korei Północnej, dlatego pierwszy film, który obejrzeliśmy pochodzi z pakietu „Filmoteki Szkolnej” i nosi tytuł  Defilada. Ten dokument okazał się dla nas niezwykle pouczający, ponieważ dzięki niemu mogliśmy docenić zalety demokracji panującej w naszym kraju. W tematykę łamania praw człowieka w Korei Północnej wprowadziła nas Zuzanna Kałęcka z klasy III D. Zuzia ma niesamowitą wiedzę na temat Korei, języka, kultury i panującej tam sytuacji politycznej, więc chętnie podzieliła się z nami informacjami i ciekawostkami, które nie były zawarte w filmie.
        Po dokumencie przyszedł czas na film fabularny. „Igrzyska Śmierci” to oczywiście bardziej współczesny i nowocześniejszy obraz niż „Defilada”, ale równie ważny. Zostały tam zawarte sceny miłości i bezradności. Trybuci (dla wyjaśnienia ludzie z dystryktów) nie mogli powiedzieć słowa  „NIE”. Byli oni wybierani do „wojny”, tzn. w specjalnej bazie, gdzie po zdaniu testów i przygotowań musieli pójść ze sobą walczyć na śmierć i życie. Ten, który zabił wszystkich, stawał się zwycięzcą i wracał domu. Niestety, walka ta była okupiona wielkim poświęceniem. Trybuci musieli robić wszystko, żeby przeżyć i nie mogli się sprzeciwiać.

Po każdym filmie prowadziliśmy dyskusję, podczas której wymienialiśmy się swoimi poglądami na temat łamania praw człowieka.

Oczywiście to spotkanie nie odbyłoby się, gdyby nie opiekunki p. Liliana Sobieska – Jędruszczak, p. Ewa Jaskuła, p. Ala Papka – Oczkowska i p. Agnieszka Kowalczyk. Cieszymy się, że uczestniczyli w nim uczniowie z klas pierwszych.

Bardzo dziękujemy i liczymy na więcej takich spotkań.

Natalia Jóźwiak III D