PROJEKT „SZKOŁA WSPÓŁPRACY”
09 września 2014 r.

W roku szk. 2013/14 nasze gimnazjum przystąpiło do udziału w projekcie „Szkoła współpracy. Uczniowie i rodzice kapitałem społecznym nowoczesnej szkoły”. W projekcie bierze udział 1034 szkół oraz przedszkoli z całej Polski.

"Szkoła Współpracy" to nowy, ogólnopolski, systemowy projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej. Projekt rozpoczął się w marcu 2013r. i potrwa do końca lutego 2015 roku. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet III – Wysoka jakość systemu oświaty.

Celem ogólnym projektu jest wzmocnienie współpracy pomiędzy uczniami, rodzicami i nauczycielami oraz przedstawicielami innych środowisk na terenie szkół i przedszkoli w Polsce poprzez opracowanie, upowszechnienie     i wdrożenie modelowych rozwiązań.

Cele szczegółowe projektu to:

• Diagnoza obecnego stanu współpracy w szkole oraz oczekiwań wobec niej wśród rodziców, uczniów i nauczycieli.
  • Wypracowanie modelowych, adekwatnych do polskich warunków rozwiązań wzmacniających współpracę na wszystkich poziomach edukacyjnych.
  • Wzmocnienie współpracy w 1034 szkołach i przedszkolach dzięki wsparciu szkoleniowo-warsztatowemu.
  • Stworzenie i udostępnienie wiedzy w zakresie możliwości aktywnego udziału rodziców w życiu szkół i przedszkoli.
  • Stworzenie i udostępnienie zasobów wiedzy dotyczącej aktywnego uczestnictwa uczniów i uczennic w życiu szkół, głównie w ramach samorządu uczniowskiego.

Działania w ramach projektu polegają na:

1.     Powołaniu na terenie szkoły zespołu 6 osób (po 2 z każdej grupy).

2.     Szkoleniu nauczycieli, rodziców i uczniów, które odbyło się w czerwcu.

3.     Warsztatach dla całej 6 osobowej grupy – 10 września i 18 listopada..

4.     Opracowaniu programu współpracy.

Na terenie szkoły powołano zespół, którego członkami są:

•   Przedstawiciele Rady Pedagogicznej:

- p. Bożena Wężyk – dyrektor szkoły

- p. Bożena Pietruszewska – nauczyciel

•    Przedstawiciele rodziców:

- p. Anna Chrostek

- p. Beata Nyczaj

•   Przedstawiciele uczniów

- Damian Okupski – uczeń klasy III a

- Piotr Prządka – uczeń klasy III a

Potwierdzeniem udziału w projekcie będzie otrzymanie certyfikatu wydanego przez MEN „Szkoła Współpracy”.

W czerwcu odbyło się pierwsze spotkanie szkoleniowe. Uczestnicy pracowali           w trzech oddzielnych grupach – nauczyciele, rodzice, uczniowie. Na koniec wszyscy otrzymali zadanie, którym było przeprowadzenie debat wśród grup, które reprezentowali dotyczących współpracy w naszej szkole, jej mocnych i słabych stron.